Ekskursija po Kauno UNESCO Žaliakalnį (miesto-sodas)

2023 metų rugsėjo 18 d. Kauno modernizmo vertybė „Modernistinis Kaunas: Optimizmo architektūra, 1919–1939“ įrašyta į Pasaulio paveldo sąrašą. Vertybės teritorija apima Kauno Naujamiesčio ir Žaliakalnio teritorijas. Šioje ekskursijoje moksleivius kviečiame pasivaikščioti po istorinį Žaliakalnį, dabar žavintį žaluma ir mūriniais bei mediniais tarpukariniais pastatais. Žaliakalnio plėtra vyko įsisavinant carinės tvirtovės palikimą. Visa tai harmoningai įsiliejo į Kauno kraštovaizdį. Tarpukariu Žaliakalnis tapo antru sparčiausiai augančiu miesto rajonu po Naujamiesčio. Urbanistai ir architektai būtent čia sumaniai pritaikė modernias miesto planavimo ir vystymo idėjas. Ekskursijos metu moksleiviai sužinos kaip Kauno inžinierius Antanas Jokimas kartu su žinomu urbanistu Marium Frandsenu parengė naujojo rajono planą, kurį subraižė pagal Europoje itin populiarią miesto-sodo koncepciją. Susipažins su tuometiniame mieste susiklosčiusiomis gyvensenos tradicijomis. Supras daugialypę modernizmo prigimtį ir naujai kylančios modernios valstybės optimistinį mentalitetą. Ambicingos sostinės statybos glaudžiai persipynė su gamta ir lietuviškomis tradicijomis.
Ekskursijos metu moksleiviai aplankys Miesto-sodo teritoriją (Minties ir Gelių ratai), kurioje išsidėstę skirtingų istorinių stilių pastatai su eksterjerus puošiančiais tautiniais elementais bei žalumos oazėmis. Čia moksleiviai pamatys ir mažiau pasiturintiems gyventojams skirtus bendrabučius ir politikų, advokatų bei artistų miesto vilas, dviejų ar trijų aukštų daugiabučius namus. Kartu su moksleiviais aplankysime vieną didžiausių Ąžuolų girių Europoje – Ąžuolyno parką bei tarpukariu suformuotą ir iki šiol išlikusį sveikatingumo kompleksą – fizinės kultūros rūmus (Lietuvos sporto universitetas) bei čia pat iškilusį nacionalinį stadioną. Nueisime ir iki Krašto apsaugos ministerijos Ginklavimo valdybos Tyrimų laboratorijos (dabar KTU chemijos fakultetas), veikusios 1937-1940 m.

Nuoroda į Kultūros pasą:

https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/6714

Ekskursija „Tarpukario Kauno architektūra”

Unikalus Lietuvos architektūrinės kultūros reiškinys yra Kauno tarpukarį reprezentuojanti modernizmo architektūra.
Mieste išliko daugybė išskirtinių, gerai išsilaikiusių pastatų, pristatančių buvusią laikinąją sostinę (1919 – 1939 m.), tuo metu susiklosčiusias miesto gyvensenos tradicijas, ambicingus naujos sostinės statybos lūkesčius. Todėl ekskursija „Tarpukario Kauno architektūra” Kauno Naujamiestyje supažindins moksleivius su svarbiausiais modernizmo architektūros pavyzdžiais: Kauno karininkų Ramovės, centrinio pašto, Kristaus prisikėlimo bažnyčios, kino teatro “Romuva”, Vytauto Didžiojo karo muziejaus, buv. bendrovės “Pažanga” rūmų, “Pienocentro”, Kauno apskrities savivaldybės pastatais bei gyvenamaisiais modernizmo stiliaus pastatais. Apžiūrėdami minėtus pastatus moksleiviai susipažins su modernizmo stiliaus bruožais, būdingu tuometinių naujų statybinių konstrukcijų ir medžiagų (stiklo, plieno, gelžbetonio) naudojimu, architektūrinių formų pritaikymu pastato funkcijai. Moksleiviai pastebės modernizmo architektūrai būdingą maksimalų elementų, formų ir jų darinių supaprastinimą. Čia pat ekskursijoje stebimus modernizmo architektūros pavyzdžius galės palyginti su ankstesne miesto architektūrą – 19 a. pab. pastatais, kurių Kauno Naujamiestyje apstu. Pastatų palyginimas leis geriau suvokti aptariamą modernizmo architektūrą. Moksleiviai taip pat sužinos architektus (Vytautas Landsbergis-Žemkalnis, Arnas Funkas, Feliksas Vizbaras, Stasys Kudokas, Karolis Reisonas, Vladimiras Dubeneckis ir kt.), kurie padarė didelę įtaką modernizmo architektūros suklestėjimui. Moksleiviai susipažins su Kauno laikinosios sostinės kūrimo fenomenu, kuriam būdinga greita urbanizacija, modernizacija susijusios su optimistišku tikėjimu nepriklausoma ateitimi, susipažins su tuomet susiklosčiusia miesto gyvensenos tradicija, kultūriniu gyvenimu.

https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/5321

Ekskursija “Kviečiame kelionę pradėti nuo gotikos”

“Kviečiame kelionę pradėti nuo gotikos” – tai ekskursija moksleiviams pačioje Kauno širdyje – senamiestyje. Kadangi Kauno gyvenimą skaičiuojame nuo XIV a. seniausi čia išlikę pastatai ar pastatų fragmentai yra gotikiniai. Gotikinė buvusi ir Kauno pilis, tiesa iki šių dienų išliko tik vienas jos bokštas. Priešais pilį – Šv.Jurgio Kankinio bažnyčia – vėlyvosios gotikos šventovė. Puikiai restauruoti Kauno senamiestį puošia senieji Kauno kunigaikščių rūmai – gotikinis pastatų kompleksas su uždarais kiemais.Nuostabus liepsnotosios gotikos pavyzdys – Perkūno namas, vienas seniausių miesto pastatų. Visai čia pat prie Nemuno – vienintelė Lietuvoje gotikinė kryžiaus plano bažnyčia, vadinama Vytauto vardu. Čia ir senamiestį su Aleksotu jungiantis “ilgiausias tiltas” Lietuvoje. Galybę kartų perstatyti ir atnaujinti Kauno senamiestį puošia ir kiti gotikiniai pastatai, kurių fragmentus, ar į kitus pastatus integruotas dalis kartu su moksleiviais atpažinsime. Gėrėsimės ir nuostabiais Kauno katedros gotikinės presbiterijos zakristijos krištoliniais skliautais. Ekskursijos metu moksleiviai sužinos kur ir kada gimė Gotikinis meno stilius, kada jis atkeliavo į Lietuvą. Lankydami seniausius Kauno senamiesčio gotikinius ir amžių bėgyje rekonstruotus pastatus, moksleiviai apžiūrės ir susipažins su pagrindiniais architektūriniais gotikos elementais: smailiąja arka, kryžminiais skliautais, kolonomis, rozetėmis, kontraforsais. Moksleiviai sužinos koks yra gotikinis plytų rišimo būdas. Kelionę lydės legendos ir pasakojimai, kurie sužadins moksleivių vaizduotę ir padės pajusti to laikmečio miesto ir žmonių gyvenimą. Moksleiviams pateiktas žinias bandysime įtvirtinti žaidimų bei kūrybiškų užduočių metu. Tam puikiai tiks erdvi Kauno piliavietės teritorija ir tapybiška Nemuno ir Neries santaka.

https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2857